“Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları” Listesinde Fakültemizden Bir Akademisyenimiz Yer Aldı

Fakültemiz öğretim üyelerinden  Doç. Dr. Ali Akgül, Stanford Üniversitesi akademisyenlerinin hazırladığı PLOS Biology dergisinde yayımlanan dünyanın en iyi bilim insanlarının sıralandığı listede yer aldı.

Stanford Üniversitesinden Dr. John PA Ioannidis, K. W. Boyack ve J. Baas’ın PLOS Biology dergisinde yayımlanan “Updated science-wide author databases of standardized citation indicators (Standartlaştırılmış Atıf Göstergelerinin Bilim Genelinde Güncellenmiş Yazar Veritabanları)”  başlıklı makalesinde dünyanın en iyi 159 bin 684 bilim insanını kapsayan yüzde ikilik veri tabanı içerisinde Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü Başkanı Doç. Dr. Ali Akgül yer aldı.

Standart atıf göstergeleri temelinde dünyanın en iyi 159 bin 684 bilim insanını kapsayan ilk yüzde ikilik veri tabanı Stanford Üniversitesi’nden Dr. John PA Ioannidis öncülüğünde bir araştırma ekibi tarafından oluşturuldu. Bilim insanlarının atıf sayıları, H-indeks değerleri, ortak yazarlıkları ve kariyer boyu etki faktörlerine bağlı olarak değerlendirmenin yapıldığı sıralama, bilim insanlarını 22 bilimsel alan ve 176 alt alanda sınıflandırdı. Listede Türkiye’den 614 bilim insanına da yer verildi.

 

Makalenin orjinaline ulaşmak için  tıklayınız.

Arş. Gör. ORHAN BALCI (0484) 212-1111 / 2712
Fen Edebiyat Fakültesi
12.2.2021