Engelsiz Üniversite Ödülleri Sahiplerini Buldu

“Yükseköğretimde Engelsiz Ufuklar Çalıştayı ve 2019 Yılı Engelsiz Üniversite Ödülleri” kapsamında, “Mekanda Erişebilirlik” kategorisinde 41 Üniversiteden 345 başvuru arasından Turuncu Bayrağı almaya hak kazanan üniversitemiz, engelli öğrenciler için engelsiz eğitim adına yaptığı yatırımların meyvesini aldı.

Rektörümüz Prof. Dr. Murat Erman, YÖK 2019 Engelsiz Üniversite Ödülleri kapsamında “Mekânda Erişim Bayrak Ödülü”nü almaya hak kazanan Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Cahit Pesen'e ödül belgesini ve turuncu bayrakğını takdim etti.

Bu çalışma kapsamında; merdivenler, rampalar, asansörler korkuluk, tırabzan ve tutamaklar, geçit, hol ve koridorlar, kapılar pencereler, ıslak hacimler – tuvaletler yemekhane ve kafeteryalar’a yönlendirici levha (tabela) ve uyarıcı işaretler koyulmuş alanların engelli vatandaşlar için erişilebilir hale getirilmiştir. Ayrıca binalara rampalar koyulmuş, girişler ve uyarıcılar kolay algılanabilir niteliğe kavuşturulmuş, zeminlerde kaydırmaz malzemeler kullanılmış, daha geniş manevra alanları ayrılmış, Acil çıkışlar, kurtarma alanı ve bina girişleri arasında her iki yönde de görsel, işitsel, uluslararası standartlara uygun algılanabilir uyarılara yer verildi.

Arş. Gör. ABDULGAFUR DERİN / 2657
Fen Edebiyat Fakültesi
14.11.2019